Budżety miast i samorządów bardzo chude! Nie będzie nowych autobusów i przystanków!

urzędnicy pracownicy w biurze

Wiatr i deszcz w oczy samorządowców. Do niedawna samorządy narzekały na mniejsze dochody w związku z obniżonym podatkiem PIT, dodatkowymi obciążeniami m.in. reorganizacji szkół do nauczania podstawowego. Jakby tego było mało, kolejny cios przyszedł w pierwszym kwartale roku 2020, efekt obostrzeń spowodowany Covid-19.

Już wiadomo że braki w kasach poszczególnych miast będą duże, zaplanowane inwestycje trzeba przełożyć o kilka miesięcy a nawet lat. Zaczyna się gorączkowe szukanie pieniędzy i oszczędności.

"Żadnych przetargów na inwestycje, odwołać wszystkie imprezy, ograniczyć zakup papieru do drukarek".

Byliśmy w ogromnym szoku. Takich cieć jeszcze nie było - mówi jeden z warszawskich burmistrzów po telekonferencji z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Stolica zapowiada potężne oszczędności.

W ślad za Warszawą podążają inne miasta, wstrzymanie inwestycji i przetargów zapowiadają kolejni prezydenci polskich miast.

Wielka kula śniegowa ruszyła, zgarnia po drodze wszystko co napotka. W tragicznej sytuacji są miejscowości które w ogromnej mierze swoje dochody wiążą z turystyką. Są to kurorty nadmorskie, i miejscowości położone w górach. Czy przetrwają? Wielka niewiadoma.

Wracając do stolicy, dochody miasta spadną z powodu mniejszego podatku CIT, PIT, mniejszej sprzedaży biletów. Przypominam że lotnisko Okęcie wpłacało ogromne środki do budżetu miasta, jak wiemy od kilku tygodni ruch samolotowy nad Warszawą zamarł, lotnisko przynosi straty.

Jak widzimy wszystkie naczynia gospodarcze są ze sobą powiązane. Tsunami przechodzi przez wszystkie sektory gospodarki nie oszczędzając nikogo. Większość planów poszło właśnie w piach!

Komentarze

Treść komentarza:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)  


avatar2020-05-14   Bartek
Czy była tarcza która przewiduje pomoc samorządom ??? Przypominam że w tym roku były przewidziane podwyżki urzędnikom, jak do tej pory są obniżki -20%.

W TEJ KATEGORII