Jak napisać skuteczny list motywacyjny?

Chyba nikt się nie spodziewał takich zmian na rynku pracy, które są po części wynikiem atakującego wirusa Covid-19. To stan wyjątkowy dla nas i całej gospodarki, firmy zawieszają działalność, ludzie masowo tracą pracę.

Chyba już jest jasne, osoby które straciły pracę, będą miały większe trudności z powrotem na rynek pracy. Przyczyny są dwie, na rynku pojawi się większa liczba bezrobotnych, z którymi trzeba będzie konkurować o mniej liczne oferty pracy, bowiem wiele firm się zamknie, po prostu nie przetrwa tej próby, natomiast duża część z nich szukając oszczędności zredukuje zatrudnienie. Postępująca recesja może doprowadzić do spowolnienia gospodarki co przełoży się na mniejszą ilość inwestycji a to też nie jest pozytywna informacja dla osób które straciły pracę.


człowiek na drodze


Bierz sprawy w swoje ręce! Przygotuj mocne dokumenty aplikacyjne! Do CV dołącz list motywacyjny!Tak powinna wyglądać dobra forma listu motywacyjnego:


Data przygotowania listu motywacyjnego

Twoje imię i nazwisko
Twój adres (opcjonalnie)
Numer telefonu kontaktowego
Twój adres e-mail

Nazwa pracodawcy
Firma
Adres

PARAGRAF 1: Już pierwszym akapitem powinieneś przyciągnąć uwagę czytelnika. Wyjaśnij, dlaczego piszesz. Opisz stanowisko, o które się starasz.

PARAGRAF 2: Teraz przechodzimy do głównego tekstu listu motywacyjnego. Tutaj możesz się przedstawić potencjalnemu pracodawcy, i zaprezentować swoje kwalifikacje do wykonywania zawodu o który się starasz. Napisz co masz do zaoferowania, i uzasadnij, dlaczego Twoje umiejętności i wiedza sprawiają że jesteś najlepszym kandydatem na to konkretne stanowisko.

PARAGRAF 3-4: W tym akapicie możesz podzielić się osiągnięciami, opisać sukcesy zawodowe i podać do wiadomości czytelnika wszelkie inne informacje, które pomogą przekonać pracodawcę, że muszą własnie Ciebie zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.

PARAGRAF KOŃCOWY: Tu właśnie kończysz swój list. Podziękuj czytelnikowi za przeczytanie listu motywacyjnego do końca. I poproś o kontakt zwrotny, a także wyraź zgodę odpowiedzi na pytania w razie jakichkolwiek wątpliwości które mogą wystąpić po stronie rekrutujących.

Z poważaniem (lub jakikolwiek inny komentarz końcowy),

Podpis (imię i nazwisko)

W stopce listu motywacyjnego powinna znaleźć się Twoja zgoda na przetwarzanie danych osobowych (aktualna klauzula taka sama jak w CV).8 wskazówek jak napisać dobry list motywacyjny:


  1. Czy znasz adresata/odbiorcę: Upewnij się, że kierujesz swój list do właściwej osoby. Jeśli to możliwe dowiedz się kto będzie czytał Twój list motywacyjny, i zaadresuj go własnie do tej osoby.
  2. Krótki, treściwy i mocny: Twój list motywacyjny musi się zmieścić na jednej stronie. Pisz przejrzyście, na temat i zwięźle. Skupiaj się na zdaniach i unikaj używania górnolotnego słownictwa.
  3. Bądź ukierunkowany: Upewnij się, że w liście motywacyjnym oferujesz swojemu potencjalnemu pracodawcy dokładnie to, czego oczekuje od kandydata. Napisz jak zamierzasz osiągnąć wyznaczone cele zawodowe.
  4. Bądź konkretny: Nie bądź niejasny i ogólnikowy. Upewnij się, że twój list motywacyjny jest ukierunkowany na to konkretne stanowisko pracy na które aplikujesz.
  5. Używaj słów kluczowych: Zwróć szczególną uwagę na treść oferty pracy. Szukaj słów kluczowych i zwrotów w opisie i upewnij się, że powtórzyłeś je w swoim liście, ale nie przesadzaj z ilością.
  6. Osiągnięcia: W jednym zdaniu możesz opisać swoje największe osiągnięcia zawodowe, używaj liczb, procentów aby zrozumiale zobrazować doskonały wynik.
  7. Błędy wykluczone: Sprawdź dwa razy, czy pisownia i gramatyka jest poprawna.
  8. Odpowiedni format pliku: Zawsze wysyłaj swoje dokumenty do pracodawcy w formacie PDF.

Komentarze

Treść komentarza:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)  

W TEJ KATEGORII