Praca z domu - nowa rzeczywistość w czasie koronawirusa.

dziewczyna pracuje ze swojej sypialni pisze na komputerze siedząc na łóżku

Koronawirus wprowadził spore zamieszanie w organizacji pracy, jeżeli jest to możliwe firmy na całym świecie wysyłają ludzi do domu z obowiązkiem pracy zdalnej, dla wielu osób jest to nowe doświadczenie i wyzwanie.

Dodatkowo szkoły są zamknięte, a edukacja również odbywa się zdalnie, wielu pracujących rodziców nie tylko próbuje teraz wykonać własne zadania zawodowe, ale także musi opiekować się własnymi dziećmi, przypilnować czy przykładają się do obowiązków szkolnych, organizować wolny czas, a wszystko to w czasie swojego dnia pracy. Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem dzieci w wieku szkolnym, czy nie, praca z domu niesie za sobą duże wyzwania.

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, które pomogą Ci szybciej odnaleźć się w nowym świecie pracy zdalnej i skutecznie realizować zadania z domu, w czasie trwania pandemii koronawirusa.


Utwórz nowe procedury

Swoje obowiązki zawodowe zawsze realizowałeś w biurze, a gdy nagle zaczynasz pracę zdalną w domu, możesz być bardzo kłopotliwe dla Ciebie i współlokatorów. W jednej chwili zniknęła wyraźna granica pomiędzy życiem osobistym a zawodowym. Praca w domu i przebywanie w domu sprawia, że ​​rozróżnienie między życiem zawodowym a prywatnym jest o wiele bardziej trudne. Po pierwsze, w domowym otoczeniu masz wokół siebie dużo więcej rzeczy które są w stanie ciebie rozpraszać, i to już od momentu w którym się budzisz, do momentu kiedy idziesz spać.

W tych domowych warunkach musisz poświęcić wyznaczony czas na pracę nad projektami i dotrzymanie terminów. Jeśli nie określisz i nie będziesz przestrzegał swojego harmonogramu pracy, łatwo zgubisz się w domowych drobiazgach nie związanych z pracą, i tym samym nie wykonasz planu.

Rezerwuj czas

Rezerwacja czasu oznacza po prostu, wskazanie w kalendarzu, aplikacji na telefonie lub na kartce papieru godzin, które chcesz poświęcisz na różne rzeczy do zrobienia. Twój cały czas w tych konkretnym przedziale godzinowym będzie teraz przeznaczony na pracę z domu i realizację konkretnych zadań. Rezerwuj czas nie tylko na zadania zawodowe, ale również na życie prywatne.

Przykładowo, chcesz przeznaczyć dwie godziny każdego dnia na sporządzenie raportu, który należy wysłać do firmy przed południem, możesz zarezerwować tą czynność na godziny od 8 rano do 10 rano każdego dnia. To samo dotyczy innych zadań takich jak pomoc w nauce dzieciom które na czas pandemii przebywają w domu.

Dziel się obowiązkami

W czasie koronawirusa, obydwoje rodzice opiekujący się dziećmi i pracujący zdalnie z domu to już codzienność. Praca obydwojga, opieka, i nadzorowanie edukacji jeżeli dzieci są w wieku szkolnym to dodatkowe wyzwanie. Jednym ze sposobów jest podzielenie dnia pracy tak, aby każdy z was miał czas na realizację swoich zawodowych obowiązków i w tym czasie był zwolniony z opieki nad dziećmi.

Chodzi o to, żeby każdy z was mógł liczyć na możliwość skupienia się na pracy i wykonywania zadań w sposób nieprzerwany, bez obawy, że ciągle będziecie rozdarci między pracą a rodziną.

Praca zdalna w czasie globalnej pandemii jest daleka od ideału. Jeśli poświęcisz trochę czasu na zapoznanie się z najlepszymi praktykami zdalnej pracy, ta wiedza pozwoli Ci skutecznie realizować zadania postawione przez pracodawcę, oraz znaleźć czas na inne czynności, choćby przypilnowanie dzieci, zrobienie obiadu, czas na aktywność sportową, relaks.

Komentarze

Treść komentarza:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)  

W TEJ KATEGORII